Förändringar i den sportsliga organisationen

Förändringar i den sportsliga organisationen

7/29/2026

Christian Järdler blir ny manager i Östers IF.

Efter de förändringar som gjordes i ledarstaben tidigare under säsongen har Daniel Friberg varit huvudtränare och haft Johan Karlsson och Patrik Abrahamsson vid sin sida som assisterande tränare. Detta har varit en tillfällig lösning under dispens då Daniel Friberg i dagsläget saknar den UEFA Pro-utbildning som krävs för att leda ett lag i Superettan. Nu står det klart att Christian Järdler som fram tills nu varit akademichef i föreningen kommer att kliva in som ny manager vilket gör att vi både uppfyller de krav som ställs och även stärker den sportsliga organisationen kring laget. Att Järdler blir ny manager innebär att han får ett övergripande ansvar samtidigt som Daniel Friberg och den befintliga ledarstaben fortsatt får ett stort ansvar över den dagliga verksamheten för A-laget.

- Detta blir en förstärkning av vår redan befintliga stab där Christian med sin erfarenhet och kunskap kommer att vara ett bra stöd för Daniel Friberg och övriga tränare. Vi tycker att vi är på rätt väg i det vi håller på med och vi har ingen avsikt att göra några större förändringar i det, säger sportchef Ola Larsson.

Christian Järdler tillträder sin nya roll som manager den 3 augusti och uppdraget sträcker sig fram till årsskiftet.

- Jag trivs väldigt bra med mitt jobb som akademichef men det ska bli roligt att tillfälligt hjälpa Daniel, Johan och Patrik kring A-laget. Jag kommer att stötta dem och bidra med den erfarenhet jag har samlat på mig under mina många år som tränare i Superettan och Allsvenskan, säger Christian Järdler.